Skip to main content
III Ogólnopolska Konferencja Naukowa

Innowacyjna Fizjoterapia

W dniach 22-23 kwietnia 2017 r. w Lublinie odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowa Innowacyjna Fizjoterapia – neurologia, pediatria, sport. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL odbyło się w Inkubatorze Przedsiębiorczości – Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny. W obradach wzięło udział około 90 uczestników z całej Polski. Byli to zarówno praktycy i teoretycy fizjoterapii jak i reprezentanci nauk pokrewnych.Goście Honorowi

Wykład pt.: “Rehabilitacja niemowląt zagrożonych niepełnosprawnością”

dr n. med. Jolanta Taczała ortopeda, specjalista rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej. Kierownik Oddziału Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Zainteresowania naukowe i zawodowe Pani dr. skupiają się głównie na wczesnej diagnostyce i rehabilitacji niemowląt ryzyka oraz wokół leczenia i rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym. Podejmuje działania na rzecz integracji środowiska specjalistów i osób zajmujących się rehabilitacja dziecięcą. Od 2005 roku pełni funkcję Przewodniczącej Sekcji Dzieci i Młodzieży Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.

Podczas kolejnego wystąpienia plenarnego Marcin Kliś z firmy EGZOTech zaprezentował robota rehabilitacyjnego Luna EMG. Jest to najnowocześniejszy, wielokrotnie nagradzany na całym świecie, polski system wspomagający leczenie. Ma zastosowanie u pacjentów ortopedycznych, ofiar wypadków oraz osób po operacjach, jak również przy rehabilitacji chorych borykających się z zanikami, wiotkością mięśni czy niedowładami kończyn.

Po zakończeniu sesji obrad plenarnych przyszedł czas na wystąpienia uczestników, których tematyka skupiona była wokół największych problemów i osiągnięć współczesnej fizjoterapii. Pierwszy dzień Konferencji zakończyło spotkanie integracyjne, które, zgodne z ideą integracji środowiska naukowego, pozwoliło na bliższe poznanie się uczestników.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od Warsztatów poprowadzonych przez firmę EGZOTech, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się z zasadą działania oraz obsługą robota rehabilitacyjnego Luna EMG. Po warsztatach kolejni uczestnicy wygłosili swoje wystąpienia. Odbyła się również sesja posterowa.
Obrady, prowadzone w gronie praktyków i teoretyków fizjoterapii oraz specjalistów wielu gałęzi nauk medycznych rzuciły nowe światło na problemy, z którymi zmaga się współczesna fizjoterapia oraz pokazały ekscytujące możliwości jej rozwoju.

Komitet Naukowy Konferencji:
Prof. dr n. med. Stanisław KwiekKatedra Neurochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Dr n. med. adj. prof. Krzysztof SuszyńskiKatedra Neurochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Paprocka-BorowiczZakład Rehabilitacji w Dysfunkcjach Narządu Ruchu Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Dr hab. Agnieszka Lewicka-ZelentZakład Pedagogiki Resocjalizacyjnej UMCS
Dr n. o kult. fiz. Adam FijewskiII Zakład Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Dr n. o zdr. Teresa StawińskaZakład Rehabilitacji i Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Dr n. med. Krzysztof SokołowskiII Zakład Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Dr n. med. Jolanta TaczałaZakład Rehabilitacji i Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Dr n. o zdr. Beata WójcikII Zakład Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Dr spec. reh. Piotr JózefowskiZakład Klinicznych Podstaw Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławi

Patronat nad Konferencją objęli:

Patronaty Honorowe:
• Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski
• Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk
• Fundacja Canituus

Patronaty Medialne:
• serwis-masazysta.pl
• medicalonline.pl
• fizjoplaner.pl
• medtube.net
• konferencjemedyczne.info
• Rehabilitacja w praktyce

Partner:
• EGZOTech